Підвищуємо Вашу
енергоефективність

Після проведення загальної оцінки проекту та визначення його доцільності, визначаються зі структурою проведення робіт.

 

Всі роботи можна умовно розділити на три типи:
- заходи які можна виконати без витрат
- заходи з середніми вкладеннями, які можна виконати за свої кошти
- високо витратні заходи, які виконуються за кошти інвестора
Після цього всі заходи розміщуються в порядку їх економічної ефективності. Виходячи з цього списку ми отримуємо пріоритетний перелік робіт для виконання.
Для перевірки дійсного стану об'єкту обов'язково проводиться енерогоаудит для визначення відповідності реального стану речей проектними розрахунками.

 

Для робіт з третьої категорії розробляється техніко-економічне обґрунтування для кожної.
Привабливість інвестування в енергозбереження на пряму залежить від вартості енергії. Зрозуміло що чим більше вартість енергоресурсів тим менше час окупності рішень які економлять енергоспоживання будинку. Заходи з енергозбереження розраховані на довгий термін експлуатації і велику роль в оцінці економіки заходів грає прогноз зміни як вартості енергії так і інфляційних процесів в економіці. Зараз вартість енергії в Україні нижча за європейську, але ситуація стрімко змінюється. У цьому матеріалі ми, в спрощеній формі, оцінимо вплив ціни енергії на термін повернення вкладень.
Слід враховувати що вартість обладнання і його монтажу, різниця в поточному і прогнозованому енергоспоживанні на опалення та електропостачання, показники енергоспоживання будівлі після проведення енергоаудиту а також зміна вартості експлуатації інженерних систем - всі ці питання впливають на інвестиційну привабливість.

 

 Ньюанси які варто знати
• - Проектні роботи по перетворенню звичайної багатоповерхівки в енергоефективну повинні бути засновані на цілісному підході до будинку як загальної енергетичної системи. Підхід до проектування як до суми рішень без урахування їх спільного впливу призводить до невілірованію позитивного ефекту від модернізації. Відповідно, підхід до енергозбереження повинен бути виключно комплексним.
Наприклад, впровадження автоматичної системи вентиляції приносить ефект тільки разі розробки спільного алгоритму з системою опалення. Адже при підвищенні конвекційного теплообміну потрібно зменшувати кількість тепла яке виробляє система опалення. Інакше ми отримуємо перегрів приміщень і як результат значно знизився рівень економічного ефекту.
• - Рішення спрямовані на енергозбереження, в більшості випадків, значно підвищують комфорт і якість мікроклімату в квартирі. Тому при прийнятті рішення про інвестиції слід враховувати підвищення споживчих якостей об'єкта.

 

Для якісної оцінки термінів окупності проекту ми розраховуємо:
 1. бездисконтних термін окупності вкладень в енергозбереження
 2. Термін повернення вкладень з урахуванням дисконтування доходу за рахунок економії.
3. Час окупності інвестицій в енергозбереження з урахуванням підвищення капіталізації будови.
У інвестора завжди є альтернатива як використовувати кошти. Вкласти їх в енергозбереження або в "портфельні інвестиції". Тому так важливо правильно оцінити час окупності.
Як приклад використовуємо розрахунок терміну окупності інвестицій в енергозбереження для багатоквартирного будинку загальною площею 12800 м2 2005 будівлі (стіни вже мають утеплення).
Витрата енергії до модернізації - 112 кВт * год / м2.

 

Для розрахунку термінів окупності розглянемо сім варіантів:
1. Пристрій ІТП (індивідуального теплового пункту).
2. Встановлення системи опалення з терморегуляторами з термоелементом (на кожен радіатор)
3. Монтаж системи опалення з електронним регулюванням радіаторів від кімнатного термостата.
4. Монтаж автоматичної системи вентиляції в санвузлах з регуляцією за рівнем вологості.
5. Заходи впроваджуються в 10 аналогічних будинках (зменшуємо вартість обладнання на 30% за рахунок оптових закупівель)
 6. авторегулируемого система вентиляції з природним припливом і витяжкою з кухні. Регулюється загальний витяжний вентилятор по датчику вологості.
 7. Монтаж механічної припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією на кожну квартиру.
Розрахунковий термін експлуатації обладнання - 20 років.
Плановане зниження витрати теплової енергії на 17 кВт * год / м2

 

Додатковий дохід від економії розраховується виходячи з:
• середньої вартості теплової енергії за поточний рік
• прогнозованої ціни в наступному році
• прогнозованої ціни через 5 років
• усередненої вартості енергоресурсів в країнах СНД і Східної Європи
• усередненої вартості теплової енергії в США
• усередненої вартості теплової енергії в Європі
Для варіантів 3,6,7 бездисконтних термін повернення інвестицій більш 10 років але менше терміну експлуатації обладнання. Для решти заходів бездисконтних термін окупності 4,8-7 років
З урахуванням дисконтування термін повернення вкладень для варіантів 3,6,7 перевищує термін експлуатації обладнання. Що говорить про недоцільність інвестицій. Варіанти 1,2,5 - окупаються менше 10 років. Що говорітоб економічну вигоду від інвестицій.

 

З урахуванням збільшення кількості об'єктів термін окупності знижується.
Із захопленням вартості енергоресурсів до європейського рівня, вкладення в енергозбереження стають значно вигідніше портфельнихс. Тоді максимальний термін окупності знижується до 5,2 років.
Приклад показує що найбільший ефект мають досягається при масовому впровадженні заходів на 10 будинках. Тоді термін повернення інвестицій зменшується майже в 2 рази.

 

Капітальні інвестиції можна теж розділити на три варіанти:
- Пряма капіталізація коштів (портфельна інвестиція)
- Вклади в енергозбереження з урахуванням дисконтування і отримання проміжних доходів
- Вклади в зниження енергопотребленіяе з урахуванням реінвестицій в заходи (можна прирівнювати до портфельних)
При поліпшенні економічної ситуації в країні перевагу інвестування в енергозбереження теж збільшується за рахунок зменшення дисконту.
Варто мати на увазі що рішення про доцільність вкладень починається з оцінки існуючого об'єкта. Ми взяли для розгляду відносно нова споруда для того щоб показати вигідність інвестицій при мінімальній модернізації. А більшість багатоквартирних будинків в Україні мають показники витрати тепла які можуть бути в кілька разів вище. А це суттєво підвищує вигідність інвестицій в енергоефективність. Також хочеться зауважити що зменшувати плату за опалення можна за допомогою практично безвитратних методів. Наприклад зниженням нічної температури в квартирах.

 

Якщо ви зацікавлені в інвестуванні в енергозбереження але не знаєте з якого боку підійти до цього питання. Або ви хочете оцінити потенціал вашого об'єкта для інвестора. Звертайтеся до нас і ми допоможемо вам у цих питаннях.