Підвищуємо Вашу
енергоефективність

Чому у нас такі великі рахунки за опалення?

 

Більшість житлового фонду в Україні було побудовано ще при СРСР. А в той час були зовсім інші завдання. На перший план була виведена швидкість будівництва житла. Для забезпечення кожної радянської людини своїми м2 при мінімальній ціні витрачених ресурсів. Звідси і панельне житлове будівництво. Вартість ресурсів була дуже низькою тому про енергоефективність будівель ніхто не думав.

 

Зараз все змінилося. Енергоресурси зросли в ціні в десятки разів.

 

Починати утеплення і термомодернізацію житлового фонду потрібно було відразу після здобуття незалежності. Але цього не сталося. І зараз ситуація не набагато краща ніж була 25 років тому. Термомодернізація проводиться методом кожен сам за себе, або у вигляді показових проектів за окремі європейські гранти. Всього пару років назад на цю тему в принципі почали говорити. Це добре, але.

 

Що бажано знати про комплексну термомодернізацію?

 

Термомодернізація це комплекс заходів по значному скороченню тепловтрат об'єкта. До основних дій відносяться:

  • - утеплення огороджувальних конструкцій

  • - заміна старих вікон і дверей в місцях загального користування

  • - установка індивідуального теплового пункту замість старої котельні

  • - модернізація і очищення внутрішніх опалювальних мереж

  • - впровадження погодного регулювання теплопостачання

  • - установка термостатів на всі опалювальні прилади

  • - організація обліку

 

Кожен з цих пунктів легко виконати. Мабуть за винятком поквартирного обліку тепла, ця задача вимагає перегляду підходів до збору даних, адже поставити лічильники тепла на кожну квартиру іноді неможливо технічно. Але для такого завдання є рішення.

 

Регулювання і оцінка енергоспоживання є одними з основних пунктів термомодернізації. Кожен мешканець багатоквартирного будинку повинен мати прямі важелі впливу на суму своїх платежів за опалення. Можна сказати що комфорт забезпечує енергоефективний будинок з регулюванням і урахуванням енергоспоживання і з цього виходить реальна сума економії і розмір платежів.

 

Які проблеми можуть виникнути при організації комплексної термомодернізації?

 

Перша і основна - це сумарна вартість всіх рішень. Наприклад комплекс заходів з утеплення, заміни ІТП, чищенні та налаштування системи опалення, встановлення нових вікон на сходових клітинах для дев'яти поверхового будинку на три парадних може коштувати близько трьох мільйонів гривень. Отримати такі кошти з бюджету не реально. Але для ОСББ можна взяти кредит і отримати компенсацію від держави. Детальніше про кредити можна прочитати тут. Зауважимо що за умови облікової ставки по кредиту в 24% річних умови отримання кредиту не можна назвати дуже вигідними. Окупність таких заходів може досягати 15 років і далеко не всіх можна переконати за це заплатити.

 

В такому випадку на перший план виходить складання "дорожньої карти" з модернізації будинку. Пріоритетний список складається виходячи з оцінки робіт і термінів окупності заходів. Наприклад установка індивідуального теплового пункту може дати відразу + 30% економії. Також хороший ефект дає чищення і балансування системи опалення та заміна вікон в квартирах. Найбільш ресурсоємним рішенням є утеплення фасадів будівлі і зробити таку роботу за рахунок мешканців зазвичай не представляється можливим без масової підтримки з боку держави.

 

Але якщо вдасться провести такі заходи то термін окупності буде пропорційно зменшуватися з ростом тарифів і наростанням отриманої економії.

 

Величезне значення має термомодернізація для логістичних центрів і аграрних об'єктів адже надмірні тепловтрати це прямі збитки підприємства.

 

Підсумувавши хочемо сказати що підхід до термомодернізації повинен бути комплексним, включати в себе оцінку окупності рішень і складання плану пріоритетних завдань.