'));} 7 основних питань по сонячним станціям

Підвищуємо Вашу
енергоефективність

+38 044 27 73 611

+38 063 70 24 944

7 основних питань по сонячним станціям

За останні 20 років вартість сонячних панелей впала в 7 разів. Сонячні станції на дахах сприймаються як норма. Хоча ще 30 років тому до цієї технології ставилися як космічної. У цій статті ми зібрали відповіді на ключові питання по сонячних електростанціях, які задають нам наші клієнти.

1. Розміщення станцій в різних регіонах України. (Інсоляція)

Під інсоляцією розуміється кількість сонячної радіації яка потрапляє на землю в різних регіонах. Якщо говорити по простому , то на цей показник в основному впливає довжина шляху сонячного світла від входження в атмосферу до поверхні землі. Тобто максимальний рівень інсоляції на екваторі а мінімальний на полюсах. Вимірюється вона в кВт * год / м2. Ось карта інсоляції території України.

Чи означає це що установка сонячної електростанції вигідна тільки на півдні України?

Зовсім ні, адже стандартні умови випробування фотоелектричних панелей (STC) проводяться при освітленості в 1000 кВт * год / м2, а це це значить що в Києві продуктивність панелі на 20% вище ніж заявлено в паспорті.

Ясна річ, що реальність це не лабораторні умови. Але ми можемо бути спокійні за наше місце розташування для виробництва сонячної енергії.

Хочеться відмітити, що в Німеччині, в якій встановлено 25% світових сонячних потужностей від фотоелектрики, середній рівень сонячної іррадіації 900 кВт * год / м2.

Звідси висновок, чим південніше, тим більше енергії отримає сонячна станція, але не в рази. Різниця між крайньою південною точкою і крайньою північною 18%. У грошовому еквіваленті це значить що південна станція окупиться на 10-12 місяців раніше ніж північна. Або на півдні ви можете отримувати необхідну потужність від меншої кількості панелей.

2. Чи підходить будинок для встановлення фотопанелей?

Ми вже розібралися що на продуктивність сонячної станції впливає кількість світла яке потрапляє на наші сонячні модулі. Відповідно і вибирати місце для установки панелей потрібно з цих міркувань.

Якщо ваш будинок знаходиться в тіні, то користі станція вам не принесе. Можлива ситуація, коли частина панелей певний період часу знаходиться в тіні, під такі варіанти підбираються спеціальні сонячні панелі з меншою потужністю, але які можуть працювати з частковим затіненням. Але краще переконатися, з 10 до 12 години дня, що на частину покрівлі або фасаду не падає тінь (в цей час вироблення електроенергії максимальна). Якщо тінь падає від дерев то обрізка вирішить цю проблему, але якщо в окрузі є висотні будівлі то це є серйозною перешкодою. Також вплив на продуктивність надає розміщення відносно сторін світу і нахил до горизонту. Розміщення панелей на східному або західному схилі знижує продуктивність системи орієнтовно на 30%. Нахил до горизонту оптимальний в 40 град.

Якщо вийшло так що будинок не підходить до розміщення сонячної станції то виходом з такої ситуації є установка сонячної системи на окремій конструкції, сонячному трекері. Така система дозволяє встановити модулі в будь-якому місці ділянки. Також вона стежить за сонцем і має оптимальний нахил до горизонту. Сонячні трекери дозволяють отримати на 30% більше енергії з однакової площі.

3. Яку площу займають сонячні модулі на даху або фасаді?

Якщо з місцем розміщення і географією ми визначилися то оцінка площі для установки панелей ще викликає питання. Площа покриття сонячними панелями залежить від трьох чинників:

1. Скільки енергії потрібно вашій родині.

2. Автономну або мережеву станцію плануєте встановлювати.

3. Чи повинна станція приносити дохід?

Давайте по порядку.

Для того щоб оцінити ваші потреби досить заглянути в рахунок за електроенергію. Якщо у вас енергоефективний будинок і ви використовуєте електроопалення то це близько 600-900 кВт * год / міс або 7200 кВт * год / рік, якщо будинок звичайний то близько 15000 кВт * год / рік. або 20-40 кВт / год в день. Помноживши цю цифру на 0,25 отримаємо 5-10 кВт необхідної потужності. У такому варіанті ми будемо компенсувати власне енергоспоживання виробленим електрикою.

Середньостатистична панель виробляє близько 0,12 кВт в день і для отримання 5 кВт нам потрібно 42 панелі, відповідно 84 для 10 кВт. Одна панель займає площу в 0,9 м2, разом для першого випадку нам потрібно - 38 м2, а для другого 76 м2 площі покрівлі.

Якщо ви плануєте ставити повністю автономну станцію то можливо вам доведеться значно скоротити ваше енергоспоживання для отримання прийнятної ціни на систему Адже акумуляторні батареї коштують стільки ж як і фотоелектричні панелі (в перерахунку на 1 кВт).

Якщо ви плануєте продавати електроенергію в мережу за "зеленим тарифом" слід врахувати, що продаєте ви не та кількість, яка виробила панель, а велику різницю між спожитої і виробленої енергією. В цьому випадку ми радимо значно скоротити споживання, винести його частина в нічний час (нічний тариф) а станцію підібрати зі свідомо більшою потужністю. Адже чим більше ви продасте електроенергії тим швидше окупиться станція.

Детальніше про продаж електрики за зеленим тарифом ви можете почитати => тут

4. Як потрібно обслуговувати таку систему?

Так як система не має в структурі рухомих частин то її обслуговування зводиться до візуального огляду, "очищення" від атмосферних забруднень 2 рази в рік за допомогою поливального шланга. Через 6 місяців після установки системи бажано запросити фахівців для перевірки електричних з'єднань. Якщо ви живете в курному регіоні або поруч з вами є велике будівництво то чистку від пилу можна виробляти частіше. Зауважимо, що велика кількість снігу призводить до значного скорочення продуктивності системи.

У разі якщо станція автономна то додатковому контролю підлягають акумуляторні батареї.

5. Який термін служби такої системи?

Типова гарантія на сонячні модулі зниження потужності не більше ніж на 10% за 10 років і не більше 20% за 25 років. Але це не означає що через 25 років модулі перестають працювати. Подальший термін служби панелей залежить від багатьох факторів, але по практиці сонячна батарея втрачає 0,5% ефективності в рік.

Система складається з декількох дорогих ключових частин - сонячних модулів, інвертора, акумуляторних батарей (для автономних систем). З терміном служби інвертора і акумуляторних батарей справи йдуть не так райдужно. Їх термін служби близько 15 років. Якщо інвертор річ дорога але не незамінна. (Його ціна становить 15-20% від вартості системи.)

Акумулятори займають половину всієї вартості системи і їх повна заміна раз в 10 років зводить можливість окупності системи до 0.

Саме з цієї причини ми всім рекомендуємо ставити мережеві станції. А автономні розглядати тільки при відсутності інших альтернатив.

В => цій статті ви можете прочитати про терміни окупності системи детальніше.

6. Скільки коштуватиме сонячна електростанція?

Якщо 20 років тому 1 сонячний ват коштував 8 $ а вартість станції на 5 кВт наближалася до 50 тисячам у.о. то зараз за ці гроші можна побудувати промислову фотоелектричну станцію. Станція на 10 кВт для домашнього використання обходиться в 12-14 тис доларів під ключ.

Вартість сонячних модулів продовжує неухильно падати. Пару місяців назад (10.2016) Ілон Маск прогнозував падіння на сонячні модулі на 25% за найближчі 4 міс (подивимося).

Але якщо ви плануєте продавати електрику за "зеленим тарифом" то чекати ми вам не радимо. Адже його ставка теж щорічно знижується. Чим раніше ви введете свою станцію в експлуатацію тим більший дохід отримаєте в майбутньому.

Про ставки "зеленого тарифу" дивись тут.

Якщо ви задумалися про встановлення своєї електростанції то звертайтеся до нас і ми підберемо необхідні Вам компоненти і порахуємо детальний кошторис.

7. Утилізація відпрацьованих компонентів.

З інвертором ситуація більш-менш зрозуміла, утилізуємо як і побутову техніку.

З фотомодуль складніше, на даний момент всього 30% фабрик приймають їх на переробку. Але з ростом виробництва ситуація змінюється і переробка компонентів стає все вигідніше. Також все більше користуються попитом європейські бу системи для повторного використання в жаркому кліматі.

На нашій практиці ми ще не займалися утилізацією встановлених систем, все продовжують працювати гідно.

Якщо у вас виникли додаткові питання по сонячним електростанціям то звертайтеся до нас за телефонами 0503582282 та 0975153839 та ми дамо розгорнуті відповіді на всі ваші запитання.

З повагою Павло Бирюкович

Начальник відділу енергозбереження